Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in ,

Gebelikte Ultrason Muayenesi Sıklığı

Hamilelikte ultrason işlemi çeşitli sebepler ile yapılmaktadır. Hem aileler bebekleri ile ilgili detayları görebilmesi adına ultrason muayenesini yaptırmak ister, hem de doktorlar bebeklerle ilgili gelişmeleri takip edip bebeklerin sağlık durumları ile ilgili bilgi alabilmek için bu işlemler gerçekleşir. Gerekli olduğu durumlarda ve periyotlarda gerçekleştirilen bu muayeneler, dünyadaki pek çok ülkede farklı oranlarda gerçekleşmektedir.

Türkiye’de bir anne adayı hamileliği süresinde ortalama olarak 11-12 kere, her ay düzenli olarak ultrasona girmektedir. Buna karşın, dünya üzerindeki ülkeler arasında ultasona girme durumu Avrupa’da rutin olarak, Amerika’da ise gerekli görülen durumlarda yapılmaktadır. Ortalama ultrason muayenesi sıklığı rutin olarak ve medikal sebepler ile gerçekleşmesiyle birlikte, İsviçre’de 4.6 olarak belirlenmiştir.

Ultrason Muayenesi Bebeğe Zararlı Mıdır?

Ultrason işlemlerinin sağlıklı bir hamilelik süresince ve bir risk bulunmadığı durumlarda sıkça yapılması gerekli değildir. Bu işlemin bebek üzerinde herhangi olumlu bir etkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ultrason kullanımının artmasıyla birlikte bebeklerde herhangi bir anomali riskinin arttığı da gözlenmemektedir. Ultrason cihazlarının güvenli olması için çalışmalar yoğun şekilde yapılmakta ve herhangi bir olumsuzluk oluşturmaması için çalışmalar yürütülmektedir.

Belirlenmiş, net bir zararı olmamak ile birlikte, ultrasonun uygulanışları ile ilgili bazı durumlar olumsuzluklar meydana getirebilmektedir. Ultrasonda ses dalgaları meydana gelir ve bu da doku ısınmasına neden olur. Üstelik, ultrason işlemlerinde ısı artışı meydana geldiğinden dolayı, bu ısı artışının günümüz koşullarında ne gibi sorunlara yol açacağı da net değildir. Örneğin, yapılan araştırmalarda ultrason işleminin 2 dakikadan uzun sürdüğü durumlarda olumsuz etkiler oluşmaktadır.

Yine bununla birlikte, ısı haricinde mekanik etkiler de meydana getiren ultrason cihazları, bebeğin anne karnında yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan sıvıda bir akım meydana getirir. Çok küçük düzeyde ortaya çıkan bu etkilerin zarar verme gücü düşük olsa da, bu akım da hücreleri birbirinden ayırabilmektedir. Tam kanıtlanmış bir durum olmasa da fazla ultrason işlemlerinden kaçınmak sağlıklı bir gebelik için daha uygun olacaktır. Yine de bilinmelidir ki, hamileliğin ilk dönemlerinde kısa süreli olarak uygulanan ultrason işlemleri, ısı riskini azalttığı için sorun meydana getirmeyecektir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Gökçe Gökçe

Hindistan cevizi sütünün olağanüstü güzellik faydaları

Gözaltı torbalarından ameliyatsız kurtulun