Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dikkat! Çocuğunuz parmağını mı emiyor

Dikkat! Çocuğunuz parmağını mı emiyor
Dikkat! Çocuğunuz parmağını mı emiyor

Hemen hemen her bebek parmağını emer. Parmak emme alışkanlığının 0-3 yaş arası bebeklerde diş sağlığını tam etkilemese de 3 yaşından sonra büyük problemlere yol açtığını söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bu durumla karşılaşan ebeveynlerin neler yapması gerektiğini anlattı.

Çocuklar neden parmaklarını emer

Parmak emme birçok çocukta 3-4 yaşına kadar görülen ve olağan kabul edilen bir durumdur. Çoğu zaman beslenmeye bağlı olmaz ve açlıktan kaynaklanmaz. 1 yaş civarı çocukların hemen hemen yarısı parmaklarını emerler. On sekizinci ayda parmak emme sıklaşır ve 3-4 yaşına kadar normal kabul edilir.

– Diş çıkarma zamanında diş mineleri kaşındığı için,
– Memeden erken ayrılmışsa,
– 1 yaş civarındaki çocuklar uykuya geçerken,
– Çevrelerinde parmak emen birilerini model aldıkları zaman,
– Sevgi ve güven eksikliği varsa,
– Zorlukla karşılaştıklarında, utanma, sıkılma, yorgunluk belirtisi olarak,
– Ebeveynler arası gerginliklerde,
– Yeni kardeşin dünyaya gelmesi durumunda,
– Ek besinlere zorlanmışsa parmaklarını emebiliyor.

Alışkanlık sanıldığından da erken başlıyor

Bebekler en çok başparmak olmak üzere, diğer parmaklarını, hatta ayak parmaklarını bile emebilirler. Bu alışkanlık genellikle anne karnında başlıyor. Bazı bebeklerin doğduklarında parmak veya el bileklerinde görülen kabarcıklar da parmak emme alışkanlığından kaynaklanıyor. Emme bebek için haz veren bir faaliyet ve psikolojik doyum sağlıyor. Parmak emme alışkanlığı çocuklarda çene darlığına sebep oluyor. Parmak emme henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar. Bu durumda üst dişler öne, alt dişler geriye doğru eğilir ve alt-üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir. Çocuk bu alışkanlığını 3 yaşına kadar bıraktığı takdirde dişler arasındaki açıklık kapanır. Ancak 3,5 yaşından sonra kalıcılık artmaktadır. Parmak emme alışkanlığı özellikle gece uyurken devam ediyorsa diş bozulmalarında daha etkili olur ve bunun sonucunda üst çenede darlık oluşur ve bu sorun çocuğun konuşmasına da olumsuz olarak yansır.

Geç kalmadan bir uzmana danışın

Daimi ve süt dişlerinin ağızda beraber bulunduğu dönemde, parmak emme alışkanlığı terk edildiğinde ortaya çıkan bozukluklar kendiliğinden düzelebilir. Parmak emen çocukların erken dönemde bir ortodonti uzmanına görünmeleri ve bu alışkanlığın bir an önce bıraktırılması gereklidir. Ortodonti uzmanı tarafından yapılan sabit veya hareketli ağız içi aygıtlarla alışkanlığın önüne geçilebilir ve tedavi sağlanır. Erken dönemde tedavi uygulanmazsa, çene bozukluklarının düzeltilmesi için erişkin yaşlarda daha uzun süren ve daha maliyetli cerrahi işlem dahi gerekebilir.

Çocuğunuzun parmak emmesini nasıl önleyebilirsiniz

– Memeden erken kesmemeye çalışın,
– Bebeğinizi emzirirken veya biberonla beslerken göğsünüzün sıcaklığını duyacak şekilde kendinize yaklaştırın. Böylelikle bebeğiniz kendisini güvende hissedecektir,
– Çocuğunuza şiddet uygulamayın ve onu batıl fikirlerle korkutmayın,
– Yemek verirken hırpalamaktan ve azarlamaktan kaçının,
– Ona uygun çeşitli faaliyet olanakları ve oyun ortamı yaratarak meşgul olmasını sağlayın.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Grip olan anne emzirebilir mi

Grip olan anne emzirebilir mi

Okul korkusunu görmezden gelmeyin

Okul korkusunu görmezden gelmeyin