Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çocuklarınızın diş bakımını yaptırın

Çocuklarınızın diş bakımını yaptırın
Çocuklarınızın diş bakımını yaptırın

Dt.Pertev Kökdemir, okulların tatil olması, çocukların dişlerinin kontrolü için bir fırsat haline dönüştürülebileceğini söylüyor ve aileleri özellikle ders koşuşturması içinde ihmal edilmiş olan tedavilerin bu dönemde yaptırılabileceği konusunda uyarıyor.

Azı dişleri çürükten ömür boyu korunur

Oluşabilecek çürüklerin önüne geçmek için uygulanan yöntemleri anlatan Dt. Kökdemir, “Çocuklarda ağızda yerini alan ilk kalıcı büyük azı dişleri bu dönemde çıkmaya başlar ve bu dönemde azı dişlerini fissür koruyucu denen çürüme engelleyici maddelerin uygulanması gerekir. Fissür koruyucular sayesinde azı dişleri ömür boyu çürükten korunur. Yine 12 yaşında çıkmaya başlayan 2. büyük azı dişleri de fissür koruyucu ile korumaya alınmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Fast-food çürümeyi hızlandırır

Dt.Kökdemir, tatil günlerinde artan etkinlikler ve bu etkinlikler sırasında alınan şekerli gıdalar, fast-food tarzı beslenme ve asitli içeceklerin dişlerdeki çürümeyi hızlandırabileceği konusunda uyardı. Kökdemir, “Bu nedenle bu dönemde yapılacak diş hekimi ziyareti hem bir kontrol, hem de çocuklar için dişlerine iyi bakmaları açısından bir motivasyon olacaktır” dedi.

Taze besinler yesinler

Tatil günlerinde daha geç yatan ama çok uykulu olduğu için gece diş fırçalamayı ihmal eden çocukların, bu davranışlarıyla dişlerini riske atabiliceğini söyleyen Dt.Pertev Kökdemir, “Bu nedenle ebeveynler özellikle sömestre tatilinde çocuklarını çok iyi takip etmeli, mümkün olduğunca şekerli ve fast-food yiyecekler yerine taze meyve ve sebze yemeleri konusunda yönlendirici olmalı. Çocukların diş fırçalama alışkanlıklarına düzenli bir şekilde devam etmelerini sağlamalıdır” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Göbek bağının geç kesilmesinin önemi

Göbek bağının geç kesilmesinin önemi

Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedeni kalp hastalıkları olabilir

Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedeni kalp hastalıkları olabilir