Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çocukları sigaradan uzak tutmanın yolları

Çocukları sigaradan uzak tutmanın yolları
Çocukları sigaradan uzak tutmanın yolları

Çocuğun yetiştiği ortamda erişkinlerin sabit, tutarlı şekilde davranış göstermesi temeldir. Sigara ve benzeri alışkanlıkların zararlı olduğunu anlatabilmek için öncelikle kendi hayatımızda tercih etmediğimizi çocuğa göstermemiz gerekir. Sigara kullanma yaşının gittikçe düştüğü günümüzde çocuklara sigaranın zararları nasıl anlatılır? İşte cevaplar.

Örnek olmayın

Çok öfkeli bir ebeveyn çocuğu öfkeyle baş etmekte zorluk çekiyorsa bunun bir model alma davranışı olabileceğini akla getirmeli. Bundan hareketle, sigara ve benzeri alışkanlıkları tüketen ve üstelik bundan zevk aldığı her halinden anlaşılan bir ebeveyn çocuğuna bu maddelerin zararlarından söz ediyorsa dürüst davranmamış olur.

Televizyonda görmek yönlendiriyor

Günlük yaşantısında bu tür alışkanlığı olan insanlara yakın durmak, bu davranışların sık sık tekrarlandığı filmler, diziler izlemek çocuk için yönlendiricidir. Çocuğun vücuduna zarar gelebileceği korkusunu sık sık dile getirmek rahatsız edicidir. Sıklıkla çocuklar çevrelerinden bu yönde bilgi alırlar. Ayrıca karaciğerine, böbreğine zarar gelebileceğinin sıklıkla anımsatılması amacını aşabilir.

Sağlıkla ilgili uyarılar olumsuz etkiliyor

Anne ve babasını yitirmekle ilgili ya da kendi sağlığının bozulmasına ilişkin kaygıları olan çocuğu çok olumsuz etkileyebilir. Evde sigara içilmemesi, içen kişilerin çocuk yanında uyarılması, sıklıkla yeterli olur. Ergenlik çağına kadar düzenli spor yapan, fiziksel sağlığına özen gösteren kişilerle yaşayan çocuk dış çevresine karşı daha dayanıklı olur ve ilk denemelerden kaçınır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Doğumla ilgili bilmeniz gereken terimler

Doğumla ilgili bilmeniz gereken terimler

Hamiliği riske sokan 9 neden

Hamiliği riske sokan 9 neden