Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çocuklarda migreni tetikleyen yiyecekler

Çocuklarda migreni tetikleyen yiyecekler
Çocuklarda migreni tetikleyen yiyecekler

Çocukların yaklaşık yüzde 8’inde görülen migren ağrısı yiyecekler ile tetiklendiğini ifade eden Doç. Dr. Yasemin Topçu, çocuklukta migreni tetikleyen besinlerin başında çikolata ve peynir geldiğini belirtti. Portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerinin yanı sıra baharatlı yiyecekleri de tüketirken dikkatli olunması konusunda uyardı.

Genetik faktörleri görmezden gelmeyin

Migrende sıklıkla ailevi yatkınlık görüldüğünü söyleyen Topçu, “Grip gibi enfeksiyon hastalıkları, sınav dönemlerindeki yorgunluk, görme bozuklukları, iklim değişiklikleri, uzun süre televizyon seyretmek, bilgisayar kullanmak, gürültülü ses, sıcak iklimler, güçlü ışık, bazı gıdaların çok tüketilmesi migren atağının başlamasına sebep olabilir” diye konuştu.

Epilepsinin ilk belirtisi olabilir

Baş ağrısı ile birlikte olan görsel şikayetlerin migrene eşlik edebileceği gibi bazı çocukluk çağı epilepsilerinin de ilk belirtisi olabileceğini ifade eden Topçu, “Ayrıca çocuklarda fark edilmeyen miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları da migren baş ağrılarının sıklığı ve şiddetini artırabilir. Bu nedenle baş ağrısı bulunan bütün çocuklar göz muayenesinden geçirilmeli ve görsel şikayetlerinin devamı halinde çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilmelidir” bilgisini verdi.

Yaşam kalitesini düşürüyor

Baş ağrısı ve migrenin, okul çağı çocuklarında eğitim, yaşam kalitesi ve verimliliği olumsuz etkilediğini söyleyen Topçu sözlerini şöyle tamamladı: “Migreni olan çocukların, olmayanlara göre iki kat daha fazla okula devamsızlığı olduğu gözlenmektedir. Çocukların şikayetlerini yeterince ifade edememesi ve tanı için kullanılan kriterlerinin erişkinlerden çocuklara uyarlanması migren tanısında güçlüklere ve gecikmelere neden olabilmektedir. Migrende, tedavi kararı ve izleminde baş ağrılarının günlük aktivitelere, sosyal hayata ve okula etkisini belirlemek önem taşımaktadır.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Özel Davetlerde Ünlülerin Saç Modelleri

Özel Davetlerde Ünlülerin Saç Modelleri

Hamilelikte karın çatlağı ve doğum sonrası korse kullanımı

Hamilelikte karın çatlağı ve doğum sonrası korse kullanımı