Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çocuğunuzun sanatsal yaratıcılığını nasıl geliştirirsiniz

Çocuğunuzun sanatsal yaratıcılığını nasıl geliştirirsiniz
Çocuğunuzun sanatsal yaratıcılığını nasıl geliştirirsiniz

Çocuğunuzun sanatsal yaratıcılığını nasıl geliştirirsiniz

sanatsal yaratıcılık

Doğru olarak bildiğimiz yanlışlardan, sadece sanatçılar mı yaratıcı olabilir?! Hayır efendim,her meslek dalı, mühendisler, mimarlar ve hatta hastalıklara farklı tedavi yolları üretebilen doktorlar bile yaratıcılıkları oranında farklılaşırlar diğerlerinden. Dolayısıyla yaratıcılık hayatın her alanında iş yerinde, evde, okulda, sokakta karşımıza çıkıyor, yardımımıza koşuyor, bir insanın sahip olabileceği en kıymetli yeteneklerden biri. Ama şimdi biz Susan Striker’ın baskısı tükenmiş meşhur Çocuklarda Sanat Eğitimi kitabını referans alarak çocuklarda sanatsal yaratıcılığı geliştirmenin yollarını arayalım.

sanatsal yaratıcılık

-Çocuğunuza resim sehpası, tebeşir tahtası, boya kalemleri, her tür boya, yapıştırıcı ve bunları toplayacak bir kutunun bulunduğu bir köşe hazırlayın. En önemlisi bu köşenin her zaman dağınık olmasına izin verin ki, çocuk istediği zaman çalışmaya kaldığı yerden devam edebilsin.

-Çocuğunuzun resimlerini çaktırmadan, o uyuduktan sonra çöpe atmayın. Büyük bir dosya alın ve resimlerini burada saklayın. Sergileyin, paylaşın, kullanın. Şöyle ki resimlerini çerçeveleyebilir, onları evinizdeki eşyaları süslemekte kullanabilir ya da sevdiklerinize göndereceğiniz yılbaşı kartları vb. haline getirebilirsiniz.

sanatsal yaratıcılık

-Yaptığı resimleri “çok güzel” diyerek geçiştirmeyin, kullandığı renklerden, çizdiği çizgi ve şekillerden bahsedebilir, onun için neleri ifade ettiğini konuşabilirsiniz.

-Çocuğunuzun yanında ” ay ben düzgün bir çizgi bile çizemem, çok kötüyüm onu hayatta yapamam” şeklinde ifadelerde bulunmaktan kaçının. Sonuçta çocuklar anne-babayı örnek alıyor. Siz ne kadar üretken olursanız o da sizden o kadar cesaret alacaktır.

-Çocuğunuzla birlikte sergileri ziyaret edin, ünlü resimleri inceleyin ve bunlar üzerinde fikir üretmesini sağlayın.

-Sadece boyalarla değil farklı materyallerle de çalışmasına teşvik edin, parlak renkli düz materyaller, şişe kapakları, yumurta kartonları, kumaşlar… Bunlarla evdeki bazı eşyaları süsleyebilirsiniz, ya da yeni ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

-Çocuğunuza asla boyama kitapları almayın diyor Susan Strike, çünkü bu başkasının yarım bıraktığı çalışmayı tamamlatma zorunluluğundan başka bişey ifade etmiyormuş. Siz de farkettiniz mi bilmem ama çocuklar da pek boyama kitaplarını sevmiyor bence. Daha çok serbest çalışmayı tercih ediyorlar.

sanatsal yaratıcılık

-Çocuklara neyi nasıl yapmaları gerektiğini söylemeyin, onun hayal gücünde at belki de sizin gerçek dünyada gördüğünüzle aynı olmayabilir. Ve sakın nasıl çizmesi gerektiğini göstermeyin.
Duvarları ya da yerleri boyadığı için ona kızmayın aksine ” ama resmini bu kağıda yaparsan ben onu saklayabilirim” diyerekten teşvik edin.

-Çocuğunuzu yarışmalara, yaratıcılığını rekabet için kullanacağı ortamlara sokmayın, aksine birlikte çözüm üretme amacına yönlendirin, bu daha faydalı olacaktır diyor özetle Susan Striker.

Bu önerilere kulak vermekte fayda var, ah kim bilir ne yetenekler harcandı gitti annelerin “o duvarı bir daha boyarsan….” tehditleri altında… Zaten ileriki aşamalarda “ressamlık diye meslek mi olur, hobi olarak yap sen o işi” ya da “resim yapacağına otur ders çalış” klişelerine maruz kalacağından bırakın şimdi özgürce sanatla ilgilensin 🙂

Sevgiler,

Hülya Akhan

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çocuğunuza ne zaman cep telefonu almalısınız

Çocuğunuza ne zaman cep telefonu almalısınız

İşitme engelli annenin bebeğiyle ilk tanışması

İşitme engelli annenin bebeğiyle ilk tanışması