Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çocuğunuza ne zaman cep telefonu almalısınız

Çocuğunuza ne zaman cep telefonu almalısınız
Çocuğunuza ne zaman cep telefonu almalısınız

Çocuğunuza ne zaman cep telefonu almalısınız

Psikologlar, asıl sorunun doğru yaş ya da telefonun kendisi değil, çocukların gelişimsel olarak yetişkin dünyasına tam giriş yetkisine sahip olmaya hazır olup olmaması ile ilgili olduğunu söylüyor. O nedenle sizin için çocuğunuza cep telefonu almadan önce düşünmeniz gereken konuları aşağıda sıralayalım.

Ailevi değerlerinizi gözden geçirin

Aile olarak teknolojiyi ne kadar önemsiyorsunuz, yenilikçi misiniz? Yaratıcılığı ne kadar destekliyorsunuz? Sofraya beraber oturmak sizin için ne kadar önemli? Çocuğunuzun telefon kullanımını ne kadar tolere edebileceğinizi düşünün. Ona nasıl bir çocukluk vermek isterseniz, klasik eski tarz bir ev hayatı mı, yoksa tamamen teknolojik aletlerle donanmış yenilikçi bir ortam mı?

Küçükken tanıtın

İlk başta mantıksız görünebilir ama, nasıl ki çocuğunuza sağlıklı beslenmeyi ya da kitap okumanın güzel bir şey olduğunu anlatmak için birlikte yiyiyor ya da okuyorsak, telefonla da sizin tarafınızdan tanıştırılması çok daha güvenli olacaktır.

Yeni teknolojileri araştırın

Mevcut teknolojilerden haberdar olmalısınız. Bazı firmalar telefonlar için çocuk kullanıcılara özgü koruyucu programlar üretiyor. Örneğin; yabancı numaraların ulaşamadığı, çocuğun sadece anne-baba ile mesajlaşabildiği ya da limitli internet kullanımı sağlayan teknolojiler gibi. Bunları değerlendirerek size ve çocuğunuza uygun seçeneklere hakim olabilirsiniz.

Diğer aygıtlarla ilgili bilginiz olsun

Unutmayın ki teknoloji demek sadece telefon kullanımı demek değil, video seyretmek, araştırma yapmak, oyun oynamak gibi telefonun tüm özelliklerini gösterebilen diğer aygıtları da biliyor olmanız gerekir. Sonuçta çocuğunuz ipad, laptop gibi araçlarla okulda mecburen tanışacak.

Kuralları beraber koyun

Aygut kullanımı ile ilgili kuralları önceden çocuğunuzla beraber koyun, kullanım saatleri, süresi, kullanılacak uygulamalar ve şifreler vb.

Örnek olun

Eğer çocuğunuzun önünde saatlerce telefonunuzu elinizden düşürmüyor, sürekli bir şeyler izliyor veya mesajlaşıyorsanız, onun da kurallara uymasını beklemeyin.

Çocuğunuza sürekli mesaj atmayın

Çocuğunuzu telefon üzerinden sürekli takip etmeniz iletişiminiz açısından çok doğru olmaz. Akşamı bekleyip detayları çocukla yüz yüze konuşmanız, gün içinde çocuğu sorularınızla strese sokmamanız daha doğru olacaktır.

Kuralları her bir çocuğunuza özel olarak düzenleyin

Ailedeki çocuk sayısı ve çocukların yaşına göre kurallarınızı uyumlamanız gerekir. Küçük çocukların ihtiyacı olan uygulamalarla, büyük çocukların zaman geçirmek istediği şeyler farklı olacaktır. O nedenle yaş grubuna uygun olarak zaman içinde çocukların isteklerine göre kurallar tekrar konuşulmalı.

Gördüğünüz gibi bu yazıda tam bir yaş verilmiyor, çünkü her çocuğun gelişim durumu birbirinden çok farklı, bunun kararını verecek olacak kişiler ebeveynler. Yukarıdaki başlıkları değerlendirerek kendi çocuğunuz için optimum zamanı belirlemeli, kuralları koymalısınız.

Kaynak: gse.harvard.edu

Hülya Akhan

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çocuklu tatilde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklu tatilde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğunuzun sanatsal yaratıcılığını nasıl geliştirirsiniz

Çocuğunuzun sanatsal yaratıcılığını nasıl geliştirirsiniz