Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Bebekle tatil kabus değil

Bebekle tatil kabus değil
Bebekle tatil kabus değil

Bebekle tatil kabus değil

çocuklu tatil

Bundan 2 yıl önce kızım 1 yaşındayken Yunanistan’ın Thassos Adası’na tatile gitmiştik. Bir dondurmadan mıdır, güneş çarpmasından mıdır teşhisini tam olarak koyamadığımız bir sebeple bir anda uykusunda tir tir titreyen, ve sonrasında 40 derece ateşler içinde yanan bir bebekle ne yapacağını bilmez bir halde bulduk kendimizi. Ben de zırt pırt ateş düşürücü vermeyi sevmeyen yeni nesil bir anne olarak ilacı koymayı unutmamış mıyım! Sonrasında Google’dan doktor arama çabalarımız, bulduğumuz doktorların çocuk doktoru olmayışı, koca adayı baştan başa gezmek suretiyle çocuk doktoru bulma telaşımız. Tam bir kabustu! Doktora ve ilaçlara ödediğimiz meblaadan ise bahsetmek bile istemiyorum. O günden sonra her tatil öncesi, seyahat sağlık sigortası yaptırmak(yurt dışı için), acil durumda gidilecek çevre hastaneleri belirlemek gibi önlemler almaya başladık. Çocuklarla tatil muhteşem, onların yeniliklere karşı verdiği tepkileri görmek, sırf bu tarz riskler var diye kesinlikle çocuklu tatili reddeden arkadaşlarım var çevremde.Yapmayın etmeyin, sadece birkaç basit önlemle bu riskleri azaltabilirsiniz sevgili dostlar.

çocuklu tatil

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Seza Baykan da tatilde dikkat edilmesi gerekenleri ve ailelerin yayında olması gerekenleri bizler için listelemiş.

-Çocuğunuz ile huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız tatil yerinizi sağlık kuruluşlarına yakın seçin ve acil durum numaralarını yanınızda bulundurun.

-0-6 ay arasındaki bebekleri melanin pigmenti çok eksik olduğu için güneş ışığına çıkarmamaya çalışın.

-0-6 ay bebeklerde koruyucu güneş kremi önerilmiyor. Güneşin dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında kesinlikle güneş ışığına çıkarmayın. Bu saatler dışında çıkarılan bebekler açık renkli ve ince kıyafetler giymeli ve her yeri güneş almayacak şekilde kapatılmalı.

-Çocuk arabasının kesinlikle tentesi olmalı.

-Çocuklar güneşe çıkarılmadan 30 dakika önce krem sürülmeli.

-Güneş koruyucuyu 3-4 saatte bir yenilenmeli. Çocuklar suya her girip çıktığında koruyucular tekrar sürülmeli.

-0-6 yaş arasındaki çocuklar mümkün olduğunca saat 10.00-15.00 arasında güneş ışığına maruz kalmamalı.

çocuklu tat,l

Yanınıza mutlaka alın

-Ateş düşürücüler; küçük bebekler için fitil, çocuklar için şurup.

-Çocuklarda en sık rastlanılan hastalıklardan biri göz iltihabıdır. Bu yüzden çocuklar deniz gözlüğü takmadan havuza girmemelidir.

-Uygun faktörde güneş koruyucular mutlaka yanınızda olmalı.

-Böcek sokmaları vb. rahatsızlıklar için kaşıntı önleyici ve antialerjik ilaç alınmalı.

-Yara bandı, tentürdiyot, alkol, ateş ölçmek için derece, bandaj, cımbız, sinek kovucu losyon, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, ishal ilacı alınmalı

-Bol miktarda şapka( çünkü sürekli ıslanıyor), UV korumalı mayolar

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

İşitme engelli annenin bebeğiyle ilk tanışması

İşitme engelli annenin bebeğiyle ilk tanışması

Çocukların parmak emmesinin nedenleri

Çocukların parmak emmesinin nedenleri