Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Babanın el kitabı

Babanın el kitabı
Babanın el kitabı

Babalarından da öğrenecekleri o kadar çok şey var ki. İşte, acemi babalar için birkaç önemli tavsiye!

İyi baba olmak için

– Onunla ilgilenin

Bebeğinizin gelişim aşamasında onun yanında olun. Etrafındaki insanları tanımaya başladığı dönemde sizi de görsün, tanısın. Bu şekilde aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.

– Onunla zaman geçirin

Bebeğinizle harika müzikler dinleyebilir, onunla oyun oynayabilir, ona kitap okuyabilirsiniz. Onun keyif aldığını görünce, siz de çok sevineceksiniz.

iyi baba

– Her anında yanında olun

Dünyaya yeni bir birey getirdiniz. Bu çok büyük, çok güzel bir şey. Bu bireyin gelişiminde ve öğrendiği her yeni şeyde yanında olun. İlk kez yürüdüğünde, ilk kez baba dediğinde, ilk kez su bardağını tuttuğunda onun yanında olun ki, onun hissettiği o büyük sevgiyi siz de hissedin. İnanın, bu ilklerini onunla yaşamak sizin için paha biçilemez bir şey olacak.

– Onun koruyucu meleğisiniz

Belli bir süreden sonra bebeğiniz için siz “koruyucu” görevinde olacaksınız. Çünkü onun için dünyadaki en güçlü insan sizsiniz. Buna direkt bebekliğinden başlayın. Örneğin evi, onun zarar gelmeyeceği şekilde dekore edin. Alışkanlıklarınızı ona göre belirleyin. O her ağladığında yanında olun. Mutlu anlarında onunla mutlu olun. Sizin, onun her anında yanında olduğunuzu bilsin. Kısacası onun koruyucu meleği olun.

– Onun rol modellerinden birisiniz

Bebeğiniz gelişim sürecinde etrafını çok başarılı bir şekilde izler, takip eder. O yüzden sorunlar olduğunda onun önünde çözmemeye çalışın. Bebeğinizin annesine karşı saygınızı koruyun. Kısacası onun yanındayken, ona göre davranın. Sert bir baba olmaya çalışmayın.

iyi baba

– İleride yapmasını istemediğiniz şeyleri siz de yapmayın

Onun yanında ona kötü örnek oluşturabilecek davranışlar sergilemeyin. Söylediğimiz gibi, siz onun rol modellerinden birisiniz.

– Eşinize yardım edin

Eşinize her konuda yardım ettiğinizi gördüğünde, bebeğiniz de “yardımlaşma” algısını yavaş yavaş anlamaya başlayacak. Yani sözün özü, bebeğinizin yanında nasıl davranırsanız kişiliği de o yönde gelişecek. Bebeğinizin annesini bu zorlu süreçte yalnız bırakmayın. Onun yapftğı tüm şeyleri siz de yapın. Bebeğinizin bezini değiştirin, geceleri siz de kalkın, akşam yemeğinizi hazırlayın. Kısacası ona her konuda destek olmanız, eşinize hem psikolojik hem de fiziksel olarak destek olmanız anlamına gelir. Sonuçta mutlu anne, mutlu aile demektir.

iyi baba

– Kendinize de zaman ayırmayı unutmayın

Bebeğinizle tabii ki ilgilenmelisiniz. Aynı zamanda çalışıyor da olabilirsiniz ve işten gelip bebeğinizle ilgilenmek, geceleri onun için kalkmak, onunla zaman geçirmek sizin için çok yorucu bir hale gelebilir. Çok yorgun olmak, stres getirir. Bu yüzden, o dengeyi çok dikkatli kurmalısınız.

– Eşinizle birbirinize vakit ayırın

Bebeğiniz doğduğunda sosyal hayatınıza da etki edecektir. Ama arftk bir yerden sonra kendinize de zaman ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eşinizle baş başa ya da arkadaş gruplarınızla geçireceğiniz zamanlar, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

iyi baba

– Kimse mükemmel değildir

Özellikle ilk çocuğunuzsa, ailedeki ve arkadaş ortamındaki diğer babalardan fikir almanız, babalık yolculuğunda çok işinize yarayacaktır. Sonuçta kimse mükemmel değil. Bu yüzden yapılacak olan hataları minimuma indirmek gerekir.

Kaynak:eticicibebe.com

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çocuğunu "dinlemeyen" dizini döver

Çocuğunu “dinlemeyen” dizini döver

Okuma yazma öğrenemeyen çocuklara dikkat

Okuma yazma öğrenemeyen çocuklara dikkat